Która deska jest odpowiednia dla Twojego stylu gry?

Optymalna deska, to deska odpowiednia dla Twojej indywidualnej techniki gry i wyczucia piłki. Ta sama wibracja deski przy kontakcie z piłką będzie inaczej odczuwana przez każdego gracza. Dlatego niektórzy preferują twarde i szybkie deski, a inni bardziej miękkie i elastyczne.

Spróbuj porównać swój styl gry do jednej z niżej wymienionych strategii, zanim wybierzesz właściwą deskę. Prezentujemy poniżej siedem strategii, z którymi kategorie desek Butterfly i Yaska są zharmonizowane.

DEF Tradycyjna obrona podcięciem z dala od stołu.
ALL- Pasywna, wszechstronna gra przy stole z naciskiem na kontrolę piłki (krótkie podcięcie, blok ) i obrona podcięciem.
ALL Dla wszechstronnych zawodników grających umiarkowany atak i dokładny blok.
ALL+ Dla zawodników ofensywnych stosujących wszechstronną grę ( krótkie podcięcie, kontra, blok) wraz ze zróżnicowanym atakiem topspinowym.
OFF- Dla zawodników umiarkowanie ofensywnych grających z silną rotacją i jednocześnie dużą dokładnością i kontrolą piłki.
OFF Gra ofensywna z dużą szybkością, rotacją i siłą.
OFF+ Dla zawodników grających ofensywnie z największą siłą bezpośrednich uderzeń i ich maksymalna szybkością.

Powyższa klasyfikacja pokazuje gradację stopnia przenoszenia przez deskę siły zamachu zawodnika na piłkę. Do każdej kategorii zaszeregowane są deski o zbliżonej, lecz nieidentycznej szybkości. Aby sprawdzić rodzaj deski, lekko postukaj w nią palcem. Wysoki dźwięk wskazuje na twardą (szybką) deskę. Bardziej miękkie deski wydają niższy, bardziej wibrujący dźwięk i są wolniejsze.

Jakie znaczenie ma waga deski?

Podobnie jak przy wyborze rakiety do tenisa ziemnego, squasha, kija golfowego lub innego sprzętu sportowego tego typu, waga deski powinna być dostosowana do sposobu gry i siły zawodnika. Waga desek zawiera się w przedziale od 70 gramów do 100 gramów (jest to waga deski przed naklejeniem okładzin).

70 –77 g. Pozwala na największe przyspieszenie i relację rotacji do szybkości. Preferowane przez zawodników grających szybko i ofensywnie (topspin blisko stołu).
78 – 89 g. Wyważenie pomiędzy dodatkową siłą (wynikającą z większej wagi) i „solidnym” czuciem. Preferowane przez wszechstronnych zawodników grających zarówno blok jak i atak.
90 g i powyżej. Najbardziej stabilne nawet przy odbiciu piłki obrzeżem deski. Wymagają użycia dużej siły przez zawodnika, aby móc w pełni wykorzystać ich właściwości nadawania maksymalnej szybkości piłce. Największy współczynnik szybkości do rotacji.
Dlaczego Butterfly nie podaje wskaźników kontroli desek?

Kontroli nie da się mierzyć, gdyż jest ona wyrazem indywidualnego czucia piłeczki przez każdego zawodnika. Deska, która daje jednemu zawodnikowi optymalną kontrolę może być zupełnie niekontrolowana przez np. jego partnera deblowego. Dlaczego tak się dzieje ?

 • Każdy zawodnik ma różne czucie piłki, ponieważ każdy ma różny zmysł dotyku. Im więcej receptorów w skórze ręki większa wrażliwość i lepsze czucie piłki przy uderzeniu. Zdolność czucia piłki wzrasta naturalnie wraz ze zwiększeniem czasu treningów. Zawodowi gracze, którzy trenują 30 godzin tygodniowo mają całkiem inne czucie piłki niż amatorzy, którzy grają godzinę tygodniowo.
 • Każdy gracz ma odmienną technikę. Jedni używają często nadgarstka przy uderzeni piłki (nazywamy takich graczy "złota raczka"), inni grają prawie bez ruchu nadgarstkiem. Jedni grają topspin z obszernym zamachem ramienia, inni stosują bardzo krótki ruch itd.
 • Każdy trzyma rakietkę w inny sposób. Nie chodzi tu o zasadnicze różnice w uchwycie piórkowym i europejskim. W każdym z tych uchwytów istnieją różne sposoby trzymania rakietki, które mają wpływ na czucie piłki i mają swoje zalety i wady zależnie od rodzaju stosowanych uderzeń.
 • Każdy zawodnik definiuje kontrolę w inny sposób. Dla jednego kontrola oznacza dokładność przy krótkim podcięciu, dla innego bezpieczny topspin lub dokładny odbiór podania.

Kontroli nie daje się mierzyć, ale przy podejmowaniu decyzji o wyborze deski radzimy zapamiętać – im bardziej ofensywna deska, tym mniejsza kontrola.

Rodzaje uchwytów i ich dobór.

Większość modeli desek oferuje możliwość wyboru od dwóch do pięciu rodzajów uchwytów.

Pierwszym wskaźnikiem jest wielkość Twojej dłoni - im większa jest dłoń, tym szerszy powinien być uchwyt. Nie bez przyczyny gracze o większych dłoniach używają uchwytu anatomicznego (AN). Gracze światowej czołówki najczęściej wybierają uchwyt prosty (ST) lub rozszerzający się ku dołowi (FL). Dzieje się tak dlatego, że uchwyt prosty leży w dłoni bardziej swobodnie i elastycznie - można łatwo odwrócić rakietkę i łatwiej modyfikować sposób trzymania rakietki.

Zoran Promorac, legendarny zawodnik Butterfly, jest tego dobrym przykładem. Zawsze zmienia sposób trzymania rakietki przy uderzeniach z backhandu lub forehandu. Obecnie wielu graczy trzyma rakietkę w specyficzny sposób przy serwie z forehandu. Mają wówczas, tak jak przy uchwycie piórkowym, większą swobodę w operowaniu nadgarstkiem i możliwość nadania piłce większej rotacji. Początkującym oraz graczom o drobniejszych rękach polecamy uchwyt XXS, który jest nieco węższy i cieńszy niż w wersji standardowej.

 • Uchwyt płaski
  Uchwyt prosty ST.
  Umożliwia łatwe obracanie rakietki w ręku. Polecany do gry obronnej. Drugi pod względem popularności.
 • Uchwyt wklęsły
  Uchwyt wklęsły FL.
  Najpopularniejszy rodzaj uchwytu nazywany też concav. Pozwala na luźne trzymanie rakietki bez ryzyka wyślizgnięcia się jej z ręki.
 • Uchwyt anatomiczny
  Uchwyt anatomiczny AN.
  Uchwyt wskazany dla osób o większych dłoniach ze względu na pogrubienie na środku.
 • Uchwyt piórkowy japoński
  Japoński uchwyt piórkowy ( JP ).
  Długi i wąski, obudowany korkiem dla lepszego chwytu. Palec wskazujący i kciuk obejmują uchwyt, ułatwia grę forehandem.
 • Uchwyt piórkowy chiński
  Chiński uchwyt piórkowy ( SC ).
  Zbliżony do wklęsłego, ale krótszy. Ułatwia lepsze dostosowanie kąta rakietki, umożliwia kontrolę i pozwala na lepszą grę backhandem.