Logo
MATERIAŁY
Logo

DREWNO

Każda deska do tenisa stołowego składa się z kilku różnych sklejek (wyjątek stanowi jednosklejkowa deska Senkoh 90 wyprodukowana z drewna Hinoki), co zapewnia desce stabilność. Każdy rodzaj deski posiada swoją unikalną charakterystykę, będącą wypadkową wagi i twardości deski. Charakterystyka ta warunkuje przydatność danej deski do określonego stylu gry. Poniżej podane są właściwości rodzajów drewna używanego do produkcji desek Butterfly
Kiso Hinok
Unikalne drewno, używane jedynie w deskach Butterfly. Bardzo lekkie, ale solidne drewno japońskiego cyprysa używane do produkcji desek dopiero gdy wiek drzewa przekroczy 300 lat. Stosowane do wytwarzania każdej z warstw, ale w większości warstw zewnętrznych. W przeciwieństwie do innych drzew cyprysowych Kiso Hinoki jest spotykane jedynie w Japonii w regionie Kiso. Od wieków cenione w Japonii ze względu na niezwykła trwałość, służy też do budowania najważniejszych świątyń.
Limba
Limba jest twardym, afrykańskim drewnem o jasnożółtym zabarwieniu. Jest to drewno twarde i trwałe. Głównie używane jako warstwa zewnętrzna o grubości 0.7 / 0.8 mm.
Abachi
Szybko rosnące drewno afrykańskie znane pod różnymi nazwami : samba, wawa, obeche lub ayous. Lekkie i bardzo elastyczne jest najczęściej używane jako warstwa środkowa, rdzeń deski, a rzadziej jako warstwa zewnętrzna.
Koto
Zwarte i dość twarde drewno o pięknej fakturze słojów, które ze względu na swoją dekoracyjność jest używane jako warstwa zewnętrzna o grubości 0.7 / 0.8 mm.
Angere
Solidne, o średniej twardości, nieelastyczne, odporne na działanie wody, używane głownie jako warstwa zewnętrzna. Szlachetne drewno występujące w Afryce.
Dostępne w dwóch kolorach : czerwonym i żółtym.
Kiri
Lekkie, ale twarde i nieelastyczne drewno, odporne na skręcanie. Używane głównie jako warstwa środkowa. Odpowiednikiem japońskiej nazwy kiri jest w Chinach paulownia lub „drzewo księżniczki” na cześć Anny córki cara Pawła I. Często używane do wyrobu szkatułek.
Padouk
Twarde i elastyczne, niekiedy używane jako warstwa zewnętrzna. Łatwe do rozpoznania ze względu na charakterystyczny ciemnoczerwony kolor.
Występuje głównie w Kongo i Zairze. Wyjątkowo odporne na wilgoć i niekorzystne warunki.
Balsa
Balsa jest generalnie bardzo lekkim drewnem, występuje jednak w różnych wariantach.
Może występować w opcjach jako bardzo twarde i ciężkie oraz miękkie i lekkie.
Często używane jako warstwa środkowa.
Świerk
Świerk jest prawdopodobnie najważniejszym surowcem w przemyśle drzewnym na półkuli północnej.
Rośnie szybko i prosto, jest też znamy pod nazwą Oregon.
Głównie używany jako warstwa środkowa deski.
Logo

WŁÓKNA

W deskach Butterfly oprócz najwyższej jakości drewna stosowane są też zaawansowane technologicznie sztuczne włókna, w tym unikalny Arylat – Carbon.
Arylate
Arylat to lekkie tworzywo amortyzujące drgania zapewniające lepsze czucie piłki.
Arylate – Carbon
Arylate – Carbon (w skrócie ALC) to połączenie materiałów stworzone i opatentowane przez Butterfly, aby uzyskać większą szybkość i kontrolę piłki.
Tamca 5000 Carbon
Tamca 5000 Carbon to lekkie włókno węglowe, które nadaje elastyczność i wytrzymałość.

TAMCA ULC to włókno węglowe układane jednowarstwowo, paskami wzdłuż siebie, a nie przeplatane naprzemiennie jak w przypadku Tamca 5000. Skutkuje to niższą wagą i lepszym czuciem piłki.
Tamca ULC
TAMCA ULC to włókno węglowe układane jednowarstwowo, paskami wzdłuż siebie, a nie przeplatane naprzemiennie jak w przypadku Tamca 5000. Skutkuje to niższą wagą i lepszym czuciem piłki.
Zylon
Zylon – polimer opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Toyobo Co. Ltd wystęujący w czarnym lub złotym kolorze. Często używany koprodukcji sprzętu sportowego (rakiet tenisowych, rowerów, kajaków) ze względu na dużą wytrzymałość i stabilność termiczną. Obecnie najmocniejsze włókno na świecie, posiada wyjątkową odporność na rozciąganie i skręcanie. Z tego względu nadaje desce siłę, przy jednoczesnej elastyczności i niskiej wadze. Ciekawostką jest duża wrażliwość Zylonu na działanie światła w zakresie UV i światła widzialnego. Dlatego produkowane włókna muszą być nawijane na bębny w ciemności.
Zylon - Carbon
Zylon – Carbon (w skrócie ZLC) łączy lekkość Zylonu z zaletami włókna węglowego Tamca Carbon 5000.
Super ZL-Carbon
Super ZL-Carbon jest 1,8 razy gęściej utkany niż zwykły ZLC, co spowodowało zdecydowaną poprawę właściwości deski oraz powiększenie pola prawidłowego trafienia "sweet spot". Jest to przełom technologiczny wznoszący charakterystykę deski na nieosiągalny dotąd poziom.